Vláda zatiaľ neschválila novú migračnú politiku do roku 2025. Prerokovať ju má koaličná rada.

Materiál Ministerstva vnútra (MV) SR bol už na programe dvoch marcových zasadnutí, rokovanie o danom bode však bolo prerušené. „Vláda SR sa zhodla na tom, že materiál pôjde najskôr na koaličnú radu,“ zdôvodnila pre TASR Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.

Ako približuje MV SR v predkladacej správe, materiál je „základným dokumentom SR a východiskom pre budovanie modernej, komplexnej a účinnej politiky vlády SR vo všetkých oblastiach migrácie“.

Migračná politika by mala podľa predloženého materiálu v nasledujúcich rokoch v oblasti legálnej migrácie vytvárať podmienky na pracovnú mobilitu v súlade s potrebami národného hospodárstva. Cieľom je tiež efektívny prístup v oblasti návratovej politiky a takisto integrácia cudzincov do slovenskej spoločnosti.

Dokument tiež zdôrazňuje, že v oblasti medzinárodnej ochrany je cieľom naďalej poskytovať efektívnu ochranu tým, ktorí ju potrebujú, a zároveň zamedzovať zneužívaniu azylového systému, a to aj cestou reformy Spoločného európskeho azylového systému. Migračná politika SR sa má rovnako zamerať na účinný boj proti nelegálnej migrácii a s tým súvisiace negatívne javy, ako je obchodovanie s ľuďmi, prevádzačstvo, vykorisťovanie.

Autori dokumentu spomínajú aj zváženie spojenia agendy migrácie, integrácie a azylu v rámci jedného centralizovaného úradu. Prípadný zámer má však vychádzať z dôkladnej analýzy.

(tasr, bop)