Británia vyjadrila solidaritu s Talianskom a odsúdila Rusko za údajnú špionáž. Konanie Moskvy je podľa Londýna „škodlivé a destabilizačné“.

„Spojené kráľovstvo vyjadruje solidaritu s Talianskom a jeho dnešnými krokmi, odhalením a zakročením proti škodlivej a destabilizačnej činnosti Ruska, ktorej zmyslom je podkopať nášho spojenca v NATO,“ napísal na Twitteri britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v súvislosti s vyhostením dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Ríme. Informovala o tom agentúra AFP.

V tejto kauze v utorok v Ríme zadržali kapitána talianskeho námorníctva a príslušníka ruských ozbrojených síl pôsobiaceho na ruskom veľvyslanectve v Ríme.

K zadržaniu podozrivých došlo vo chvíli, keď kapitán talianskej fregaty odovzdával prísne tajné dokumenty svojmu „kolegovi“ na ruskom veľvyslanectve v Ríme výmenou za finančnú odmenu.
Obe podozrivé osoby zadržali po dlhom monitorovaní ich kontaktov a činnosti tajnými službami, políciou a ministerstvom obrany.

Ako spresnila AFP, taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio vo svojom vyhlásení uviedol, že Rím tlmočil formálny protest ruskému veľvyslancovi Sergejovi Razovovi a oznámil mu „okamžité vyhostenie dvoch ruských predstaviteľov zapletených do tejto veľmi vážnej záležitosti“.

Medzičasom Kremeľ v stredu vyjadril nádej, že jeho vzťahy s Talianskom tento špionážny škandál nepoškodí. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu na brífingu uviedol, že Rusko nemá „informácie o dôvodoch alebo okolnostiach zadržania“ talianskeho dôstojníka. „V každom prípade dúfame, že veľmi pozitívny a konštruktívny charakter rusko-talianskych vzťahov bude pretrvávať a zostane zachovaný,“ povedal Peskov.

(tasr, bop)