Guatemalčania v oblasti na hraniciach s Mexikom prepustili šiestich mexických vojakov, ktorých zadržali po tom, ako mexická armáda zastrelila Guatemalčana. Informovala o tom agentúra AFP.

Vojaci v okolí obce Mazapa de Madero na juhu Mexika v pondelok zastavili vodiča kamióna, 30-ročného Guatemalčana Elvina Mazariegosa. Ten na vojakov vytiahol strelnú zbraň a tí ho následne zastrelili, píše AFP s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

Obyvatelia z pohraničných oblastí oboch krajín zadržali 15 vojakov a tri vozidlá. Niektorých z nich neskôr prepustili.

Šesticu vojakov však prepustili až v utorok ráno po vyjednávaní. Mexické úrady podľa AFP sľúbili, že vojakov „postavia pred spravodlivosť“.

Guatemalský minister zahraničných vecí Pedro Brolo na Twitteri mexické úrady požiadal o objasnenie zločinov voči občanom Guatemaly, aby sa dosiahla spravodlivosť a aby sa takéto činy neopakovali.

Brolovo vyjadrenie sa podľa AFP takisto vzťahuje i na vraždu 16 guatemalských migrantov neďaleko hraníc s USA, ku ktorej došlo k v januári. Viacerí mexickí policajti boli v súvislosti s touto vraždou zadržaní.

Mexiko a Guatemala minulý týždeň na hraniciach spustili spoločnú operáciu s cieľom zastaviť karavány migrantov, ktorí sa chcú dostať do USA, pripomína AFP.

(tasr)