Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z podkopávania prímeria v Donbase. Násilie v krajine sa zvýšilo.

Moskva a Kyjev sa v utorok navzájom obviňovali zo zintenzívnenia násilia medzi vládnymi silami a proruskými separatistami na východe Ukrajiny, informovala agentúra AFP. Zatiaľ čo Kremeľ obviňuje Kyjev z nedodržiavania minských dohôd, náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Ruslan Chomčak obvinil Moskvu z posilnenia vojenskej prítomnosti pozdĺž ukrajinských hraníc.

„Pokiaľ ide o (takzvaný) normandský formát, je to zlé,“ uviedol v utorok v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty i fakty (AiF) hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

„Dá sa povedať, že za prezidenta Zelenského nebol možný žiadny pokrok pri implementácii minského balíka opatrení a následných dohôd, ktoré sa dosiahli v Paríži,“ povedal Peskov. „Teraz sme svedkami eskalácie napätia pozdĺž frontovej línie,“ dodal s tým, že dochádza k negovaniu drobných úspechov, ktoré sa predtým dosiahli.

Ukrajina bojuje proti separatistom podporovaným Moskvou vo východoukrajinskej Doneckej aj Luhanskej oblasti v Donbase od roku 2014. Konflikt nasledoval po anektovaní ukrajinského Krymského polostrova Ruskom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vlani v júli sprostredkoval prímerie, ktoré vtedy prinieslo relatívny pokoj až do nárastu bojov začiatkom tohto roka.

Ukrajinský parlament v utorok obvinil Moskvu z najnovšej eskalácie konfliktu a vyzval Rusko, aby „okamžite ukončilo nepriateľské akcie“ a „stiahlo svoju armádu“ z Ukrajiny. Podľa Chomčaka je na východe Ukrajiny v súčasnosti umiestnených zhruba 28 000 separatistických bojovníkov a „viac ako 2000 ruských vojenských inštruktorov a poradcov“.

(tasr, min)