Heger: Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa stále zlepšuje. Klesajú počty pozitivity vykonaných testov, počet úmrtí a v nemocniciach je menej pacientov.

Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa neustále zlepšuje. V utorok to na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedal minister financií Eduard Heger (OĽANO) poverený vedením rezortu. Klesajú počty pozitivity vykonaných testov, znížilo sa reprodukčné číslo, klesá počet úmrtí a v nemocniciach je menej pacientov. Menej pacientov tiež potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Naopak, stúpa počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako ako počty vakcín.

Heger pripisuje zlepšujúcu sa situáciu tomu, že Slováci dodržiavajú nastavené protiepidemické opatrenia. „Nesmieme však poľaviť v dodržiavaní opatrení, rozhodujúci bude tento veľkonočný týždeň,“ poukázal Heger. Ten podľa neho ukáže, či „položíme pandémiu na lopatky“.

Denne podľahne ochoreniu COVID-19 71 osôb. Kým minulý týždeň bolo v nemocniciach hospitalizovaných 3620 pacientov, v súčasnosti ide o 3337 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,75 až 0,85.

V posledných týždňoch klesol počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Od konca februára klesá podľa štatistík rezortu aj priemerný denný počet príjmov pacientov v nemocniciach. K pondelku (29. 3.) bolo 671 zdravotníckych pracovníkov pozitívnych na nový koronavírus. Vysoká je ale stále obsadenosť lôžok pre kritických pacientov s ochorením COVID-19. Celkovo na ochorenie zomrelo 9624 osôb a s ochorením 1782 ľudí. „Takmer všetky ukazovatele klesli, cítia to aj nemocnice,“ dodal Peter Stachura, štátny tajomník MZ.

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková priblížila, že Slovensko využilo 938.088 dávok vakcín, z toho druhú dávku dostalo 257.105 osôb. „Máme čoraz vyššie dodávky vakcín aj očkovacie kapacity,“ skonštatovala Ježíková. Zaočkovaných je 12,5 percenta obyvateľstva, z toho 4,7 percenta aj druhou dávkou. Výrazne podľa nej vzrástla aj zaočkovanosť zariadení sociálnych služieb v jednotlivých krajoch.

(tasr)