Proces v kauze smrti Američana Floyda pokračoval úvodnými rečami obžaloby a obhajob.

Porota v americkom meste Minneapolis si vypočula v pondelok úvodné reči obžaloby a obhajoby v procese s bývalým policajtom Derekom Chauvinom, obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda. Informovala o tom agentúra AFP.

Prokurátor Jerry Blackwell ukázal porotcom videonahrávku policajta Chauvina, ako tlačí kolenom na krk spútaného a ležiaceho Floyda. Za priestupok zatknutý 46-ročný Floyd sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Na zázname je počuť, ako okoloidúci naliehajú na Chauvina, aby povolil, čo nakoniec spravil po vyše deviatich minútach. Floyd sa postupne prestal hýbať aj rozprávať a zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.

Chauvin podľa obžaloby nedodržal policajné postupy a bezcitne tlačil kolenom k zemi Floydovo nehybné telo, až kým ho neodniesli záchranári. „Trvalo to deväť minút a 29 sekúnd,“ pripomenul Blackwell porote. Prokurátor ďalej zdôraznil, že tento súdny proces je o činoch Dereka Chauvina, a nie o polícii ako takej. „Práca policajta je ťažká, niekedy musia za zlomok sekundy spraviť rozhodnutie o živote a smrti,“ povedal Blackwell.

K porote sa následne prihovoril aj Chauvinov obhajca Eric Nelson. Podľa neho bol Floyd v čase smrti pod vplyvom drog a bránil sa vzatiu do väzby. Zároveň porotu vyzval, aby ignorovala politické a sociálne otázky týkajúce sa prípadu. „(Počas procesu) sa dozviete, že Derek Chauvin presne dodržal postupy, ktoré sa naučil počas policajného výcviku,“ povedal Nelson porote.

Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel pri zatýkaní v meste Minneapolis v štáte Minnesota pre podozrenie z platby falošnou 20-dolárovou bankovkou. Derekovi Chauvinovi hrozí za vraždu druhého stupňa 40-ročné väzenie a za zabitie ďalších desať rokov. Je taktiež obvinený z vraždy tretieho stupňa, za čo je trestná sadzba až 25 rokov.

(tasr, min)