Pápež František prijal rezignáciu nemeckého arcibiskupa, ktorého v správe – týkajúcej sa pohlavného zneužívania maloletých v diecéze v Kolíne nad Rýnom – obvinili zo zanedbania povinností. O rozhodnutí Vatikánu informovala diecéza v nemeckom Hamburgu, približuje agentúra DPA.

Hamburský arcibiskup Stefan Hesse požiadal v súvislosti s obvineniami o uvoľnenie z funkcie 18. marca krátko po tom, čo správu zverejnili nemeckí právnici Björn Gercke a Kerstin Stirnerová.

Správa v rozsahu 800 strán, ktorej vypracovanie nariadil kolínsky arcibiskup Rainer Maria Woelki, zaznamenala 202 obvinených a 314 obetí pohlavného zneužívania v rokoch 1975-2018. Celkovo upozornila na 75 prípadov zanedbania povinností vysokopostavenými duchovnými. Teraz už bývalého hamburského arcibiskupa Hesseho sa týkalo 11 z nich.

Hesse vo zverejnenom videu priznal, že v minulosti spravil chyby, a oľutoval, že svojím konaním alebo nereagovaním na hlásené prípady mohol spôsobiť utrpenie obetiam sexuálneho zneužívania a ich príbuzným. „Nikdy som sa nezúčastnil na utajovaní (prípadov),“ zdôraznil. „Som však pripravený niesť časť zodpovednosti za zlyhanie systému,“ povedal Hesse, ktorý v minulosti pôsobil vo vysokých cirkevných funkciách práve v kolínskej arcidiecéze.

(tasr)