Agnés Callamardová je novou generálnou tajomníčkou Amnesty International. Vyšetrovala aj kauzu zabitia Džamála Chášukdžího.

Osobitná vyšetrovateľka OSN Agnés Callamardová bola na nasledujúce štyri roky vymenovaná za novú generálnu tajomníčku Amnesty International (AI). Táto ľudskoprávna organizácia o tom informovala v nedeľu na svojej webovej stránke.

Francúzska expertka na právo pôsobí od roku 2016 ako osobitná spravodajkyňa OSN pre mimosúdne a svojvoľné popravy, uviedla agentúra DPA. Viedla vyšetrovanie vo viac ako 30 krajinách vrátane kauzy zabitia saudskoarabského novinára Džamála Džamála Chášukdžího v priestoroch konzulátu jeho domovskej krajiny v Istanbule v roku 2018.

Callamardová uviedla, že vymenovaním za šéfku AI je poctená. „Tam, kde sa vlády a korporácie snažia umlčať tých, ktorí vystupujú proti zneužívaniu, zahmlievajú pravdu a podkopávajú alebo odmietajú normy v oblasti ľudských práv, sú dôkladné vyšetrovanie a nekompromisné kampane Amnesty International dôležitejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedala.

Callamardová pracovala v Amnesty International už v rokoch 1995 – 2001. Post generálnej tajomníčky prevezme po Julii Verhaarovej.

Amnesty International má pobočky vo viac ako 70 krajinách a označuje sa za najväčšiu mimovládnu ľudskoprávna organizáciu na svete.

(tasr)