Vidieť zvážať drevo lesnou železnicou je v týchto dňoch možné v Čermeľskom údolí v Košiciach. Dobrovoľníci z Košickej detskej historickej železnice sa tak snažia zabrániť ďalším stratám na naštiepanom kalamitnom dreve, ktoré v zimných mesiacoch nazhromaždili popri trati a ktoré im medzičasom začal niekto kradnúť. Materiálna škoda združeniu veľká nevznikla, mrzí ich morálna stránka problému.

„Zmizlo nám nachystané drevo na stanici Vpred. Mrzí to o to viac, že v pandemických časoch vôbec nie je jednoduché zorganizovať brigády a dobrovoľnícke podujatia. Nám prišlo na pomoc mnoho mladých aj starších ľudí, zadarmo, v dobrej vôli, iba za guláš či klobásku, no najmä za pocit z dobre vykonanej práce,“ priblížil riaditeľ železničky Ľubomír Lehotský s tým, že pri odstraňovaní kalamity v polmetrovom snehu a januárových a februárových mrazoch pomáhali aj pracovníci odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku v Košiciach.

„Mladí železničiari po dávnejších skúsenostiach z minulosti už prípad mestskej ani štátnej polícii nehlásili, pretože materiálna škoda veľká nie je,“ skonštatovala Zuzana Lehotská z občianskeho združenia Detská železnica Košice s tým, že dobrovoľníci zo železničky sa v budúcich dňoch spoliehajú najmä na ostražitosť verejnosti, ktorá sa v týchto dňoch pohybuje v Čermeľskom údolí vo zvýšenej miere.

Ako Lehotská dodala, detskú historickú železničku chceli tento rok po prvý raz vypraviť v sobotu 10. apríla. „Pandemická situácia a opatrenia s ňou spojené však začiatok sezóny pravdepodobne oddialia,“ uzavrela.

(tasr)