Kurdské úrady začali bezpečnostnú operáciu v tábore al-Hol. Nachádzajú sa tam i rodinní príslušníci militantov z Islamského štátu. Úrady v rámci operácie zatkli desiatky ľudí.
„Zatknutých bolo viac ako 30 žien a mužov,“ povedal Rámí Abdul Rahmán, šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR). Medzi týmito osobami sú podľa jeho slov Sýrčania a cudzinci „podozriví z podporovania IS“.

Na operácii spolupracujú Kurdské demokratické sily (SDF), Ľudové obranné jednotky (YPG) sýrskych Kurdov a miestna polícia. Predstavitelia SDF uviedli, že operácia potrvá najmenej desať dní a podporila ju i medzinárodná koalícia, ktorá v Sýrii bojuje proti IS.

Al-Hol najväčší Kurdmi kontrolovaný utečenecký tábor v Sýrii, v ktorom žije takmer 62.000 ľudí. Viac ako 80 percent jeho obyvateľov tvoria ženy a deti. V súčasnosti tam žijú aj tisíce podporovateľov teroristickej organizácie Islamský štát (IS). SOHR od začiatku tohto roka v tábore zaznamenala takmer 40 vrážd. Kurdské úrady uvádzajú, že za väčšinu z týchto vrážd sú zodpovední podporovatelia IS.

(tasr)