Tento rok bude v znamení lokálnych destinácií. Pandémia inovovala cestovný ruch a Slováci sa v súčasnosti viac obávajú cestovať do zahraničia.
Skonštatoval to Petr Kotík z platformy Amazing Places, podľa ktorého krízu v súčasnosti pociťujú kúpeľné a veľké mestá, ktoré boli zvyknuté na nával turistov.

„V minulom roku počas leta sme zaznamenali pri ponukách zo Slovenska asi 50-percentný nárast záujmu zo strany návštevníkov našej stránky, pri niektorých konkrétnych to dokonca bol nárast až o 100 %. Horšia situácia je však vo veľkých mestách, ktoré sú závislé od turistov, prípadne sú to tiež kúpeľné mestá,“ opísal Kotík.

o uvoľnení opatrení očakáva veľký dopyt zameraný skôr na spoznávanie okolitých miest. Myslí si, že aj počas tohto roka si ľudia radšej zvolia dovolenku doma alebo v susedných štátoch. Odvíjať sa to však bude aj od opatrení v jednotlivých krajinách.

„Rovnako môžu byť rozhodujúcim faktorom financie. Dovolenka doma alebo u susedov nebude taká nákladná ako oddych v prímorských lokalitách,“ podotkol Kotík.

Medzi najobľúbenejšie destinácie vraj patria tie, ktoré sa spájajú s príjemnými spomienkami, napríklad aj z detstva. „Dlhodobo sú to chaty, chalupy a drevenice, ktoré pre množstvo ľudí symbolizujú návrat do detstva, keď jazdili k babičke na prázdniny a chalupárčenie im zostalo v srdci,“ priblížil s tým, že obľúbený je aktuálne aj tzv. glamping, teda čosi ako luxusné kempovanie.

(tasr)