Poľský novinár Robert Bociaga, zbitý a zadržaný v Mjanmarsku, sa vrátil do vlasti. Zadržaný bol 11. marca počas streľby do účastníkov demonštrácie proti vojenskému prevratu.

V sobotu o tom informovala poľská tlačová agentúra PAP. Bociaga, novinár na voľnej nohe a cestovateľ spolupracujúci so zahraničnými médiami vrátane nemeckej tlačovej agentúry DPA, spravodajského portálu The Diplomat a americkej televízie CNN, sa vrátil do Poľska v piatok – po dvojtýždňovom zadržiavaní v Mjanmarsku.

„Armáda používa na potlačenie prebiehajúcich protestov všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii. Situácia v Mjanmarsku sa neustále zhoršuje,“ povedal Bociaga pre PAP. Dodal, že ľudí na prodemokratických demonštráciách a protestoch proti junte zabíjajú každý deň. Junta tvrdí, že parlamentné voľby z 8. novembra, v ktorých výrazne zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) líderky Aun Schan Su Ťij, boli zmanipulované, a preto musela armáda prevziať noc v krajine.

Junta v deň, keď prevzala moc, zadržala aj Su Ťij a naďalej ju väzní pre obvinenia z menej závažných trestných činov, ale vyšetruje ju aj pre obvinenia z korupcie. Podporovatelia zosadenej líderky odmietajú tieto obvinenia ako politicky motivované. Protestujúci vychádzajú do ulíc už od vojenského prevratu z 1. februára, ktorý zastavil pomalý prechod Mjanmarska k demokracii.

Mjanmarské bezpečnostné sily zastrelili v sobou najmenej 90 protestujúcich, ktorí vyšli do ulíc Rangúnu, Mandalaja a ďalších 40 miest – odmietli tak varovanie prostredníctvom štátnych médií, že vojaci ich budú strieľať „do hlavy a chrbta“. Mjanmarskí generáli totiž práve v sobotu oslavovali národný Deň ozbrojených síl. Ide o dosiaľ zrejme najkrvavejší zákrok voči protestujúcim, armáda sa stále snaží potlačiť rozsiahly odpor voči prevratu. Celkový počet zabitých na protestoch, kde ľudia žiadajú návrat civilnej vlády a prepustenie zadržaných politikov, tak v sobotu stúpol na najmenej 380.

(tasr, min)