Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v piatok varoval, že ak budú počty nakazených naďalej stúpať, v apríli môže dôjsť v krajine k preťaženiu zdravotníckeho systému.Informovali o tom agentúry AP a DPA.

„Počty nakazených rastú príliš rýchlo a situáciu ešte viac sťažujú varianty vírusu,“ uviedol Spahn na pravidelnej piatkovej tlačovej konferencii. „Ak to takto nekontrolovateľne pôjde ďalej, hrozí, že náš zdravotnícky systém sa v priebehu apríla dostane na hranu vyťaženosti,“ konštatoval. Navyše je potrebné počítať s tým, že infikovaných bude podobne veľa ako cez zimu.

Šéf Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler povedal, že vidieť „jasné signály“, že tretia vlna nákazy, ktorá sa práve začala, môže byť ešte horšia ako predchádzajúce dve. Treba sa preto pripraviť na to, že počet nakazených prudko stúpne, nemocnice budú preťažené a „mnoho ľudí aj zomrie“.

Spahn vyzval občanov Nemecka, aby počas veľkonočných sviatkov obmedzili kontakty a stretávali sa vonku a nie vo vnútri. „Ak okamžite nepodnikneme masívne protiopatrenia, následky budú veľmi vážne,“ vyhlásil. „Je to posledná, no najťažšia fáza pandémie,“ dodal.

Spahn vyzval spolkové krajiny, aby „dôsledne implementovali“ dohodnuté pravidlá. V prípade, že počet nakazených na 100.000 obyvateľov za sedem dní bude tri dni za sebou vyšší ako 100, treba znovu zaviesť obmedzenia.

Mnohé spolkové krajiny však toto pravidlo nerešpektujú, poznamenala DPA. Severné Porýnie-Vestfálsko v piatok avizovalo, že od pondelka nezruší uvoľnenie opatrení a nezatvorí znova obchody, športoviská či kultúrne zariadenia.

(tasr)