Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok obhajoval svoje rozhodnutie o odstúpení Turecka od Istanbulského dohovoru.Erdogan to označil za „úplne legálny“ krok, informovala agentúra DPA.

Turecká opozícia a právnici však upozorňujú, že jediným orgánom, ktorý má v Turecku právomoc rozhodovať o medzinárodných zmluvách, je parlament. Erdoganovi poradcovia oponujú, že rozšírenie výkonných právomocí hlavy štátu, ku ktorému došlo v roku 2018, prezidentovi umožňuje, aby rozhodoval o akejkoľvek medzinárodnej zmluve.

Samotný Erdogan tvrdí, že nešlo „o rozhodnutie, ktoré má prijať parlament“ a „opozícia o tejto záležitosti nič nevie“. „Bolo prijaté rozhodnutie. Ako sme ho (dohovor) podpísali, tak sme aj od neho odstúpili. Jednoduché,“ konštatoval Erdogan.

Tento kontroverzný krok vyvolal v Turecku protesty organizácií a združení bojujúcich za ľudské práva a práva žien. Európska únia tiež vyzvala Ankaru, aby sa vrátila k tomuto dohovoru Rady Európy z roku 2011, podpísanému Erdoganom, ktorý bol vtedy predsedom vlády.

Kritici sa okrem toho obávajú, že Erdogan by mohol zneužiť svoju moc, aby sa podobne „zbavil“ aj iných zmluvných dokumentov týkajúcich sa ľudských práv, napríklad Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Turecké médiá v piatok informovali, že združenia a organizácie na ochranu práv žien plánujú na sobotu druhé veľké zhromaždenie na protest proti odstúpeniu Turecka od Istanbulského dohovoru. Uskutočniť sa má v istanbulskej štvrti Kadiköy.

Agentúra DPA dodáva, že domáce násilie je v Turecku veľkým problémom. Len v minulom roku tam muži zavraždili najmenej 300 žien, vyplýva z bilancie platformy, ktorá monitoruje prípady rodovo podmieneného násilia.

(tasr)