Pred 25 rokmi uniesli a zavraždili mníchov v Alžírsku. V krajine si pripomínajú duchovné dedičstvo týchto dnes už blahoslavených mučeníkov.

Dnes je to presne 25 rokov, čo z kláštora v Tibhirine uniesli a následne zavraždili komunitu trapistických mníchov. Stalo sa to počas občianskej vojny v Alžírsku. Ich smrť ohlásili o dva mesiace neskôr a spôsobila v krajine veľký šok. Tento masaker prežil len rehoľník Jean-Pierre Schumacher, s ktorým sa pred dvomi rokmi stretol pápež František a v decembri minulého roka sa vyliečil z ochorenia COVID-19.

Mnísi mohli pokojne odísť, no nenechali v núdzi trpiacich ľudí v ich okolí. Vrahovia chceli zasiať rozkol medzi kresťanmi a moslimami, no stal sa pravý opak, pripomenul alžírsky novinár François Vayne, ktorý rehoľníkov osobne poznal. Tibhirine zostalo oázou a srdcom tamojšej diecézy.

Novinár povedal, že keď trapistických mníchov a ďalších mučeníkov pre vieru blahorečili v alžírskom Orane v roku 2018, na bohoslužbe sa zúčastnilo mnoho moslimov. Podľa Vaynea aj moslimom sa dostalo mnoho milostí vďaka týmto rehoľníkom.

Občianska vojna v Alžírsku medzi vládou a islamistami si v rokoch  1991 – 2002 vyžiadala podľa odhadov až 150 000 obetí.

(bop)