Kremeľ nesleduje zdravotný stav Navaľného, ktorý sa mal údajne zhoršiť. „Stav ľudí, ktorí sú vo výkone trestu odňatia slobody, monitorujú vedenia týchto inštitúcií,“ vyhlásil.

Kremeľ vo štvrtok deklaroval, že nesleduje správy o zdravotnom stave odsúdeného opozičného politika Alexeja Navaľného a nežiadal si ani informácie od väzenských orgánov. Uviedla to agentúra AFP. Navaľného právnici vo štvrtok opäť informovali o Navaľného zdravotnom stave, ktorý je „mimoriadne nepriaznivý“. Jeho advokátka Oľga Michajlovová podľa portálu Meduza.io uviedla, že Navaľnyj podstúpil vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Lekári zatiaľ diagnózu neoznámili.

V rozhovore pre televíziu Dožď Michajlovová spresnila, že Navaľnyj „má silné bolesti chrbta i v pravej nohe“. Predkolenie si necíti, noha je „prakticky nefunkčná, v hroznom stave“. Dodala, že Navaľnyj pociťuje bolesti chrbta už štyri týždne, ale väzenskí úradníci mu nepovolili návštevu jeho lekára. Poskytovanie lekárskej pomoci Navaľnému vo väznici sa obmedzovalo na to, že mu boli predpísané dve tabletky ibuprofenu. Podľa advokátky by väzenské úrady by mali Navaľného previezť do Moskvy, aby mohol dostať lepšiu liečbu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok na novinársku otázku, či Kremeľ sleduje správy o Navaľného zdravotnom stave, vyhlásil, že „stav odsúdených a ľudí, ktorí sú vo výkone trestu odňatia slobody, monitorujú vedenia týchto inštitúcií. To je ich práca“. Navaľnyj je už desaťročie tŕňom v oku Kremľa tým, že poukazuje na korupciu medzi štátnymi úradníkmi a organizuje veľké protesty po celom Rusku.

(tasr, min)