Stovky policajtov v rumunskej metropole Bukurešť protestovali proti rozpočtovým škrtom a nevyhovujúcim pracovným podmienkam.

Informovala o tom agentúra AP. Demonštranti sa pri príležitosti rumunského Dňa polície zhromaždili pred budovou ministerstva vnútra v Bukurešti, kde svoju nespokojnosť vyjadrili trúbením klaksónov, pískaním a vypustením modrých, žltých a červených dymovníc vo farbách rumunskej vlajky.

Týmto spôsobom chceli vyjadriť nesúhlas s rozhodnutím vlády zmraziť policajné platy na nasledujúce dva roky a súčasne znížiť výsluhové dôchodky. Dve policajné odborové organizácie, ktoré demonštráciu zorganizovali, chceli tiež poukázať na podľa nich „neprijateľné“ pracovné podmienky. V Rumunsku v súčasnosti stále existuje „približne 3000 policajných staníc, ktoré majú toalety na dvoroch mimo budov“ a „nemajú tečúcu vodu“, vyjadril sa pre AP predseda policajného odborového zväzu Europol, ktorý protest spoluorganizoval.

Práve zväz Europol zverejnil pred pár dňami na internete fotografiu, na ktorej je vidno prepadnutý strop na policajnej stanici v severorumunskom meste Botosani. Zníženie rozpočtu polície iniciovala vláda premiéra Florina Citua, ktorá sa ujala moci vlani v decembri. Štvrtkové policajné protesty bezprostredne nekomentovala.

(tasr, min)