Takmer všetky prípady covidu spôsobuje v Maďarsku britský variant koronavírusu, vyhlásili miestne zdravotnícke úrady.

Takmer všetky prípady ochorenia COVID-19 spôsobuje v Maďarsku už britský variant nového druhu koronavírusu, vyhlásila vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. Podľa agentúry MTI dodala, že krajina sa nachádza v mimoriadne intenzívnej fáze tretej vlny koronavírusovej pandémie.

„Za posledný deň zomrelo aj napriek mimoriadnemu úsiliu zdravotníkov 272 chorých (najviac od vypuknutia koronavírusovej pandémie) a mnohých treba hospitalizovať. Príčinou je dominancia britského variantu koronavírusu,“ dodala šéfka zdravotnej služby. Podľa jej slov začiatkom marca identifikovali v Maďarsku britskú mutáciu vo vyše 70 percentách prípadov nákazy, teraz však spôsobuje už takmer všetky koronavírusové infekcie.

Müllerová zdôraznila, že britské, africké a brazílske varianty sú podstatne infekčnejšie než pôvodný variant vírusu SARS-CoV-2. Navyše covidové ochorenie spôsobené mutáciami, má u pacientov radikálnejší priebeh. Počet aktuálne nakazených stúpol za uplynulý deň o 3602 potvrdených prípadov na 196 553. Hospitalizovaných je 11 760 pacientov, pričom umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 1467 z nich. Doterajšou bilanciou pandémie v Maďarsku je 603 347 infikovaných a 19 224 úmrtí.

(tasr, min)