Švédsko obnoví očkovanie proti koronavírusu vakcínou AstraZeneca. Aplikovať ju budú len ľuďom vo veku od 65 rokov. Oznámil to vo štvrtok miestny úrad verejného zdravia.

Rozhodnutie o obnovení očkovania vakcínou od AstraZenecy sa netýka mladších ročníkov, keďže krajina stále prešetruje možnú súvislosť medzi touto očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi zrážanlivosti krvi, informuje agentúra Reuters.

„Táto vakcína je veľmi užitočná pre starších ľudí, z ktorých mnohí každý deň vážne ochorejú,“ uviedol šéf úradu verejného zdravia Johan Carlson v nových pokynoch pre regionálne úrady, ktoré očkovanie vo Švédsku vykonávajú.

Obnovenie očkovania vakcínou od Astrazenecy Carlson odôvodnil tým, že u staršej populácie nezaznamenali „zmienené zriedkavé a vážne vedľajšie účinky“.

Viaceré krajiny sveta dočasne pozastavili používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po jej podaní.

Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami. Dodala však, že súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zdravotnými problémami zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť a súvisiace prípady stále prešetruje.

Dánsko vo štvrtok oznámilo, že nebude očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca ďalšie tri týždne, keďže po diskusiách s miestnymi odborníkmi obavy stále pretrvávajú. Dánsko bolo pred dvoma týždňami prvou krajinou, ktorá pozastavila používanie tejto vakcíny.

(tasr)