Maďarsko je od stredy po Českej republike druhou krajinou na svete v počte úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v prepočte na milión obyvateľov. Upozornil na to spravodajský portál valaszonline.hu odvolávajúci sa na aktuálne údaje servera Worldometers.info týkajúce sa úmrtnosti od vypuknutia pandémie v krajinách s najmenej miliónom obyvateľov.

Doteraz druhé Belgicko zaznamenalo za uplynulý deň 35, prvé Česko 88 a Maďarsko 249 úmrtí. Rekordný denný prírastok obetí covidu (252) hlásilo Maďarsko v utorok.

Valaszonline.hu podotkol, že v počte úmrtí na milión obyvateľov je síce Maďarsko na druhom mieste na svete, ale v počte infikovaných nie je ani medzi prvými 30 krajinami, čo znamená, že nakazených vírusom SARS-CoV-2 je zrejme omnoho viac.

Podľa Valaszonline.hu medzi príčinami nepriaznivého stavu je okrem iného zlé povedomie a zlý životný štýl občanov Maďarska, neskoro prijaté karanténne opatrenia či nedostatok kvalifikovaných zdravotníkov.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7587 nakazených novým druhom koronavírusu, čím celkový počet potvrdených infikovaných stúpol na 593.710. Počet obetí covidu dosiahol 18.952.

(tasr)