Poľsko hlási denný rekord v počte prípadov nákazy od začiatku pandémie. Poľsko začiatkom tohto mesiaca znovu zaviedlo sériu obmedzení.

Poľsko v stredu hlásilo 29 978 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo je rekord od začiatku pandémie. Vláda už avizovala sprísnenie súčasného čiastočného lockdownu, informovala tlačová agentúra AFP.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo aj ďalších 575 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Predchádzajúci denný rekord infekcií bol 27 875, a to vlani 7. novembra.

Aktuálny počet prípadov nákazy vrátane tých, ktoré sa oficiálne nezaznamenali, bol podľa presvedčenia odborníkov vyšší začiatkom roka 2020, keď sa pandémia rozbiehala.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski vyhlásil, že situácia je naliehavá v stredopoľskom Mazovskom vojvodstve, kam patrí aj hlavné mesto Varšava, a v priemyselnom Sliezskom vojvodstve na juhu krajiny.

„Žiaľ, tieto signály nás dnes nútia veľmi vážne rozmýšľať nad sprísnením obmedzení. Zvažujeme, či to urobíme regionálne alebo celoštátne,“ povedal Niedzielski pre portál Wirtualna Polska.

Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že nové obmedzenia oznámia vo štvrtok.

„Čím viac ľudí bude dodržiavať pravidlá a dá sa zaočkovať, tým skôr sa skončí tretia vlna (nákazy),“ upozornil premiér v utorok.

Poľsko začiatkom tohto mesiaca znovu zaviedlo sériu obmedzení v boji proti vlne nákazy, napríklad zatvorilo školy, obchodné centrá a kiná.

(tasr)