Mjanmarsko v stredu z väznice v meste Rangún prepustilo viac ako 600 osôb zadržaných počas protestov proti vojenskému prevratu z 1. februára. Informovala agentúra AFP.

„Dnes sme z väznice Insein prepustili 360 mužov a 268 žien,“ uviedol pre AFP zdroj z prostredia väznice, ktorý chcel zostať v anonymite. Šestnásť autobusov s prepustenými podľa právnikov väznicu opustilo o 10.00 h miestneho času (4.30 h SEČ).

Protesty v druhom najväčšom meste krajiny Mandalaj podľa miestnych médií pokračovali aj v noci na stredu.

V utorok prišli v tomto meste počas demonštrácií o život traja ľudia vrátane sedemročného dievčaťa, píše AFP s odvolaním sa na Združenie pre pomoc politickým väzňom (AAPP). Agentúra dodala, že smrť dievčaťa musí preveriť z nezávislých zdrojov.

AAPP podľa svojich vyjadrení potvrdila zabitie 275 ľudí v období od začiatku protestov, píše agentúra AP. Ďalšie úmrtia sú zatiaľ neoverené.

Mjanmarská armáda 1. februára zosadila líderku krajiny Aun Schan Su Ťij. Tento prevrat vyvolal masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím.

Si Ťij sa mala v stredu postaviť pred súd v mjanmarskom hlavnom meste Nepjito. Jej právnik však oznámil, že proces bol odročený do 1. apríla z dôvodu problémov s uskutočnením videokonferencie po tom, ako junta nariadila zablokovanie internetu.

Su Ťij čelí viacerým obvineniam vrátane nelegálneho dovozu vysielačiek, porušovania pandemických opatrení pri organizácii kampane v roku 2020 a takisto ju vyšetrujú v súvislosti s korupciou, pripomína AFP.

(tasr)