Holandsko predĺžilo opatrenia do 20. apríla, zákaz nočného vychádzania sa skrátil.

Holandská vláda predĺžila opatrenia zamerané na boj proti šíreniu nového koronavírusu do 20. apríla. Dôvodom je zvýšená miera šírenia nákazy, informoval v utorok večer premiér Mark Rutte, ktorého citovala agentúra AFP. „Počet (prípadov) nákazy opäť vzrástol a znova je hospitalizovaných viacej ľudí. Toto je znepokojujúca realita a z tohto dôvodu nemôžeme upustiť od súčasných opatrení,“ povedal premiér na tlačovej konferencii.

Holandská vláda však o hodinu skrátila zákaz nočného vychádzania. Po novom tak začne platiť až od 22.00 h, končiť však bude naďalej o 04.30 h. S príchodom letného času, keď dlhšie svieti slnko, považuje Rutte takéto rozhodnutie za „rozumné“. Práve zavedenie zákazu vychádzania vyvolalo v januári protesty sprevádzané výtržnosťami vo viacerých holandských mestách.

Jedny z najprísnejších opatrení, ktoré boli v Holandsku prijaté od potvrdenia prvého prípadu nákazy, mali pôvodne trvať do 30. marca. Kaviarne, bary a reštaurácie tak naďalej môžu zákazníkov obslúžiť len prostredníctvom osobného odberu. Nakupovanie vo všetkých obchodoch okrem tých s tovarom každodennej potreby je možné len prostredníctvom objednávok.

V Holandsku od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 1,2 milióna prípadov nákazy a viac ako 16 000 úmrtí, píše AFP. Za utorok tamojšie zdravotnícke úrady hlásili 5636 novoinfikovaných a 2257 hospitalizovaných pacientov.

(tasr, min)