V procese s policajtom obvineným z vraždy Floyda vybral súd porotcov. Úvodné reči sa začnú už budúci pondelok.

V procese s bývalým policajtom Derekom Chauvinom obvineným z vlaňajšieho zabitia Afroameričana Georga Floyda v americkom meste Minneapolis v štáte Minnesota zvolili v utorok – po dvoch týždňoch intenzívneho vypočúvania – 15 členov súdnej poroty. Zhodli sa na nich predsedajúci sudca, prokuratúra a obhajcovia, informovala agentúra AFP.

V porote sú zastúpené ženy i muži, belosi aj Afroameričania; sudca nariadil, aby ich totožnosť zostala utajená až do ukončenia súdneho procesu. Spomedzi 15 vybraných porotcov sú traja náhradníci. Jedného sudca odvolá už v pondelok, keď sa v začnú úvodné reči. Zvyšní dvaja budú fungovať ako náhradníci počas celého procesu.

Ak bude 44-ročný Chauvin uznaný za vinného z najzávažnejšieho obvinenia – vraždy druhého stupňa – hrozí mu až 40 rokov väzenia. Za zabitie mu hrozí odňatie slobody na desať rokov a za vraždu tretieho stupňa 25 rokov vo väzení. Afroameričan Floyd zomrel vlani 25. mája v Minneapolise vo veku 46 rokov po tom, ako mu policajt Chauvin kľačal pri zatýkaní na krku vyše osem minút a ignoroval Floydove sťažnosti na to, že „nemôže dýchať“. Tento čin, ktorý okoloidúci nakrútili na video, vyvolal v celých Spojených štátoch masové protesty proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite.

Všetci okrem jedného člena poroty uviedli, že predmetné video alebo jeho časť videli. Chauvina bezprostredne po Floydovej smrti prepustili z policajného zboru, rovnako ako aj ďalších troch policajtov, ktorí boli pri zatýkaní Floyda. Tí čelia obvineniam z napomáhania a podnecovaniu k vražde druhého stupňa a zo zabitia druhého stupňa a budú súdení. Proces s nimi sa má začať 23. augusta.

(tasr, min)