Čínskych diplomatov si na protest proti sankciám predvolali aj Nemecko a Dánsko. Dôvodom je situácia ujgurskej menšiny.

Dánsko si v predvolalo čínskeho veľvyslanca po tom, čo Peking v rámci odvetnej reakcie na sankcie EÚ súvisiace so zásahmi voči ujgurskej menšine sankcionoval aj neziskovú organizáciu, ktorú založil bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Informovalo o tom dánske ministerstvo zahraničných vecí. Obdobný krok prijalo i Nemecko, píše agentúra AFP.

Čínsky veľvyslanec sa stretol s predstaviteľmi dánskeho rezortu diplomacie a bol informovaný o proteste Dánska voči zavedeniu sankcií na desiatich európskych predstaviteľov a organizácie. Na zozname sa nachádza i nadácia Aliancia demokracií (AoD), ktorú založil Rasmussen, predseda dánskej vlády v rokoch 2001-2009.

„Ak Čína sankcionuje slobodných kritických európskych politikov, inštitúcie a disidentov, len za to, že sa kriticky vyjadrili voči Číne, ide o jasný útok na slobodu prejavu občanov v Európe a Dánsku,“ uviedol vo vyhlásení dánsky minister zahraničných Jeppe Kofod. Zdôraznil, že čínske sankcie sa od sankcií EÚ odlišujú. Sankcie EÚ majú podľa jeho slov „dosah len na čínskych predstaviteľov, ktorí sú priamo zodpovední za závažné porušovanie ľudských práv“.

Na „naliehavé rozhovory“ si čínskeho ambasádora Wu Kchena v Berlíne predvolalo i nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Štátny tajomník nemeckého rezortu diplomacie Miguel Berger dal na stretnutí s čínskym veľvyslancom „jasne najavo postoj nemeckej vlády, podľa ktorej predstavujú sankcie Číny voči poslancom Európskeho parlamentu, vedcom a politickým inštitúciám, ako aj mimovládnym organizáciám neprimeranú eskaláciu, ktorá zbytočne vytvára napätie vo vzťahoch medzi EÚ a Čínou“.

Rezort diplomacie nazval sankcie „nepochopiteľným krokom“ a vyzvalo Čínu, aby ich „okamžite odvolala“. Sankcie EÚ pritom zdôvodnilo ako „reakciu na dramatickú ľudskoprávnu situáciu“ Ujgurov v Sin-ťiangu. „Je teraz na čínskej vláde, aby zlepšila situáciu ohľadom ľudských práv v Sin-ťiangu a rešpektovala práva Ujgurov a iných menšín v Sin-ťiangu,“ dodalo ministerstvo.

Čína v reakcii na pondelňajšie koordinované sankcie EÚ, Británie, Spojených štátov a Kanady namierené voči čínskym predstaviteľom v súvislosti s represiami voči ujgurskej menšine v autonómnej oblasti Sin-ťiang uvalila sankcie na desať európskych predstaviteľov a štyri subjekty.

Na protest proti sankciám Pekingu si čínskych veľvyslancov predvolali i Belgicko, Francúzsko a Litva.

(tasr, bop)