Európska agentúra pre lieky plánuje cestu do Ruska, aby skontrolovala výrobné zariadenia na vakcínu Sputnik V s cieľom posúdiť, či je možné túto očkovaciu látku povoliť v EÚ. Oznámila to v utorok riaditeľka EMA Emer Cookeová.

„V súčasnosti plánujeme kontroly výrobných a klinických prevádzok v Rusku… Pri tejto príležitosti opätovne zdôrazňujem, že sme odhodlaní uplatňovať pri tomto preskúmaní rovnaké štandardy a kontrolu ako pri akýchkoľvek iných vedeckých hodnoteniach,“ uviedla podľa agentúry DPA Cookeová.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško už v pondelok informoval, že „skupina odborníkov EMA príde 10. apríla, aby sa oboznámila a zhodnotila klinické testy, ktoré prebiehajú v našej krajine“.

EMA začala tento mesiac proces predbežného posudzovania očkovacej látky Sputnik V. Ide o kľúčový krok predtým, než by mohlo dôjsť k schváleniu tejto vakcíny na použitie v členských krajinách EÚ. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvú očkovaciu látku vyvinutú mimo západných krajín, ktorá prejde prísnym posudzovacím procesom EMA.

(tasr)