Nemecko napokon predĺži lockdown až do 18. apríla, oznámila kancelárka Angela Merkelová.

Nemecko predĺži celoštátny lockdown v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu o štyri týždne – do 18. apríla. Veľmi prísne epidemiologické pravidlá pritom budú platiť počas veľkonočných sviatkov. V utorok nadránom to oznámila kancelárka Angela Merkelová po dlhých rokovaniach s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín, informovala agentúra AFP.

Okrem predĺženia existujúcich opatrení vrátane uzavretia kultúrnych, voľnočasových či športových zariadení sa Merkelová s predsedami vlád spolkových krajín dohodla aj na prísnom obmedzení verejného života a kontaktov v čase od 1. do 5. apríla.

Počas týchto piatich dní, do ktorých spadajú veľkonočné sviatky, budú zatvorené takmer všetky obchody a veľkonočné bohoslužby sa budú konať virtuálne. Od soboty 3. apríla sa budú môcť otvoriť potraviny.

Pôvodne mal lockdown v Nemecku platiť do 28. marca. Témou rokovaní Merkelovej s premiérmi spolkových krajín pritom pôvodne malo byť možné uvoľňovanie opatrení. Zmenu agendy však spôsobila tretia vlna pandémie, ktorá súvisí so šírením britského variantu koronavírusu a rastúcou hodnotou týždňovej incidencie v Nemecku.

Merkelová v utorok na tlačovej konferencii v Berlíne uviedla, že britský variant vírusu je v Nemecku dominantným, pričom jeho šírenie označila za „novú pandémiu“. „V podstate máme nový vírus… je oveľa smrteľnejší, oveľa infekčnejší a aj dlhšie nákazlivý,“ povedala.

Predĺženie lockdownu do 18. apríla už v priebehu pondelka avizovala agentúra DPA odvolávajúc sa na nemenované zdroje oboznámené s priebehom rokovaní.

(tasr)