Obyvatelia Belgicka si uctili obete samovražedných útokov na medzinárodnom letisku v Bruseli a stanici metra, ktoré si pred piatimi rokmi vyžiadali 32 obetí a vyše 300 zranených. Informovala o tom agentúra DPA.

Belgický premiér Alexander de Croo sa spolu s členmi kráľovskej rodiny zúčastnili na pietnej spomienke na stanici metra Maalbeek. Spoločne držali minútu ticha o 9.11 h, teda presne v čase, keď tam 22. marca 2016 nastala explózia.

K prvému útoku došlo o hodinu skôr na bruselskom medzinárodnom letisku Zaventem, kde sa odpálili takmer v rovnakom čase dvaja samovražední atentátnici.

Príbuzným obetiam vyjadril sústrasť aj predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý bol v tom čase belgickým premiérom. „Pred piatimi rokmi Európu zasiahli priamo do srdca, v Bruseli,“ napísal na Twitteri.

Pred samotným výročím obete, ktoré útoky prežili, kritizovali belgickú vládu za nedostatok podpory.

Holandský premiér Mark Rutte v pondelok uviedol, že jeho krajina bude stáť „bok po boku Belgicku v boji proti terorizmu“. Prejavy sústrasti vyjadril aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ako aj viacerí európski politici vrátane predsedu Európskeho parlamentu Davida Sassoliho a šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.

(tasr)