Slovenské hádzanárky sa v baráži o postup na MS 2021 stretnú so Srbskom. Rozhodol o tom pondelkový žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni. Prvý zápas odohrajú doma v termíne 16./17. apríla, odveta je na programe na palubovke súpera 20./21. apríla.

Zverenky trénera Pavla Streichera si postup do baráže vybojovali cez víkend na turnaji I. skupiny prvej fázy kvalifikácie v Luxembursku, kde obsadili prvú priečku pred Ukrajinou, Izraelom a domácim tímom. Pri žrebe figurovali Slovenky v druhom koši, v prvom bolo desať tímov na základe ich účasti na ME 2020 – Rusko, Nemecko, Čierna Hora, Maďarsko, Švédsko, Rumunsko, Srbsko, Poľsko, Česko a Slovinsko.

Srbky skončili na MS pred dvoma rokmi na šiestom mieste, medzi svetovou elitou nechýbali štyrikrát za sebou. Najlepšie skončili v roku 2013 na domácej pôde, keď získali strieborné medaily. Vlani v decembri na európskom šampionáte obsadili 13. priečku.

Svetový šampionát sa uskutoční od 1. do 19. decembra 2021 v šiestich španielskych dejiskách, premiérovo s účasťou 32 družstiev. Okrem usporiadateľskej krajiny Španielska a obhajcu titulu Holandska má už na MS istú účasť aj kvarteto najlepších tímov z ME 2020 – Nórsko, Francúzsko, Chorvátsko a Dánsko. Zvyšných desať miesteniek pre Európu si rozdelí desať úspešných družstiev z baráže.

Slovenské hádzanárky naposledy neuspeli v boji o ME 2020, keď exekutíva EHF pre pandémiu koronavírusu zrušila zvyšné štyri kolá kvalifikácie. Naposledy sa slovenský tím na vrcholnom podujatí predstavil v roku 2014 na ME v Chorvátsku a Maďarsku. Na svetovom šampionáte štartoval jediný raz v roku 1995, keď v Rakúsku a Maďarsku obsadil 12. miesto.

(tasr)