Ruská raketa vyniesla na obežnú dráhu Zeme 38 družíc. Na palube je aj slovenská družica GRBAlpha.

Ruská nosná raketa Sojuz-2.1a vyniesla v pondelok na obežnú dráhu Zeme 38 družíc z 18 krajín. Informovala o tom agentúra TASS. Na palube je aj slovenská družica GRBAlpha, ktorá má zabudovaný detektor gama zábleskov, uviedla Letecká fakulta Technickej univerzity Košice (LF TUKE).

Štart rakety z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane bol pôvodne naplánovaný na 20. marca. V sobotu večer riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin pre agentúru TASS uviedol, že pre problémy s raketovým stupňom Fregat sa presúva na 22. marca.

V rakete Sojuz-2.1a sa okrem iných družíc nachádzajú aparát na diaľkový prieskum Zeme (ERS) CAS500-1 Kórejskej republiky, japonské zariadenie na odstraňovanie vesmírneho odpadu ELSA-d, japonské satelity DZZ GRUS, malé saudskoarabské zariadenie na získavanie snímok Zeme či komunikačné družice Technickej univerzity v Berlíne.

GRBAlpha je v poradí druhou slovenskou družicou. Na realizácii projektu sa podieľali okrem LF TUKE firmy Spacemanic a Needronix, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a Slovenská technická univerzita (STU). Vedeckú časť misie vedie výskumná skupina na univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti, detektor gama žiarenia sa vyvíjal v Konkolyovom observatóriu v Maďarsku v spolupráci s japonskými univerzitami v Hirošime a Nagoji.

Prvou slovenskou družicou bola skCUBE, ktorá obieha okolo Zeme od roku 2017. Slovenská republika sa v tom čase stala 78. krajinou, ktorá vlastnými silami postavila a vyslala do vesmíru družicu. GRBAlpha obsahuje z veľkej časti technológie vyvinuté počas misie skCUBE.

(tasr)