Vládny návrh v Nemecku počíta s možnosťou predĺženia lockdownu do 18. apríla. Krajina čelí novému rastu prípadov.

Vládny návrh pre pondelkové konzultácie nemeckej vlády s premiérmi 16 spolkových krajín počíta s možnosťou predĺženia celoštátneho lockdownu do 18. apríla. Informovala o tom v nedeľu večer agentúra DPA, ktorá mala možnosť nahliadnuť do textu návrhu.

Príslušný pracovný návrh z úradu spolkovej kancelárky Angely Merkelovej bol vypracovaný v nedeľu popoludní. Okrem iného počíta aj „konzistentným uplatňovaním“ už predtým schválených núdzových pravidiel v prípade výrazného nárastu počtu nakazených.

Návrh dokumentu obsahuje aj časť, na základe ktorej by mohli byť zavedené ešte prísnejšie reštrikcie. Táto obzvlášť sporná pasáž je však podľa DPA vzhľadom na rozdielne názory k tejto otázke uvedená len v zátvorke.

Medzi navrhovanými opatreniami, o ktorých budú v pondelok diskutovať krajinskí premiéri s kancelárkou, je aj zavedenie nočného zákazu vychádzania. V texte sa píše aj o možnom uzavretí škôl a škôlok, ak nebude možné zabezpečiť testovanie zamestnancov a detí dvakrát do týždňa.

O tom, ktoré z návrhov budú schválené, rozhodnú účastníci pondelkového rokovania. Aktuálne obmedzenia majú v Nemecku platiť do konca marca. Epidemiologická situácia v krajine sa však zhoršuje, čo je spôsobené najmä novými variantmi koronavírusu SARS-CoV-2. Zdravotnícke úrady preto varujú pred ďalším zmierňovaním obmedzení.

Sedemdňová incidencia, teda počet infikovaných za týždeň na 100.000 obyvateľov, dosiahla hodnotu 103,9, pričom pred týždňom bola na hodnote 79. Prelomenie hranice 100 prípadov by malo byť signálom na zmenu opatrení na celoštátnej úrovni, rozhodujúci je však vývoj v jednotlivých spolkových krajinách, no aj tam sa situácia zhoršuje.

(tasr)