Pápež vyzval na boj proti zločineckým skupinám, ktoré bohatnú na pandémii. Pripomenul si aj zajtrajší Svetový deň vody.

„Mafie sú prítomné v rôznych častiach sveta a využívajú pandémiu na vlastné obohatenie prostredníctvom korupcie,“ povedal pápež po modlitbe Anjel Pán dnes, keď si Taliansko pripomína pamiatku obetí organizovaného zločinu. Pripomenul si aj zajtrajší Svetový deň vody.

Predstaviteľ katolíckej cirkvi označil mafiánske organizácie za „hriešne štruktúry“, ktorých konanie je v rozpore s duchom evanjelia. Hoci by si aj niektorí ich členovia zachovávali zdanie vonkajšej zbožnosti, v skutočnosti sa dopúšťajú modloslužby, zdôraznil pápež.

Medzinárodná policajná organizácia Interpol vydala koncom minulého roku globálne varovanie pred snahami zločineckých skupín o infiltrovanie a narušenie dodávateľských reťazcov vakcín proti novému koronavírusu alebo o predaj falošných očkovacích látok a liekov proti covidu. Polícia v Juhoafrickej republike nedávno skonfiškovala stovky falošných vakcín a zadržala niekoľko podozrivých.

V Taliansku ponúkajú zločinecké klany napríklad finančnú a potravinovú pomoc chudobným rodinám, ktoré zruinovala koronakríza. Za úžernícke úroky ponúkajú tiež pôžičky podnikateľom, ktorí sa pokúšajú zachrániť svoje prevádzky.

V posledných rokoch sa najvplyvnejšou a najobávanejšou zločineckou organizáciou v Taliansku stala kalábrijská ‚Ndrangheta, ktorá v tomto smere predstihla aj sicílsku Cosa Nostru. Členovia ‚Ndranghety zarábajú najmä na predaji drog a operujú aj v mnohých ďalších krajinách sveta.

(tasr, bop)