Tisíce rodičov a žiakov protestovali proti zatvoreniu škôl v Taliansku. Uzavreli ich kvôli šíriacemu sa koronavírusu.

Išlo o prvé rozsiahlejšie protesty od februárového nástupu novej vlády národnej jednoty vedenej Mariom Draghim, informovala agentúra Reuters.

Protesty proti zatvoreniu škôl sa konali na 35 námestiach talianskych miest vrátane rímskeho Piazza del Popolo a milánskeho Piazza Duomo. Počet demonštrantov bol však limitovaný v súlade s platnými epidemiologickými opatreniami.

Účastníci protestov poukazovali na negatívny vplyv, aký bude mať zatvorenie škôl na vzdelanostnú úroveň či socializáciu študentov. „Žiadame jedinú vec: aby naše školy dostali štatút nevyhnutne potrebnej verejnej služby a aby sa okamžite otvorili,“ uviedla vo vyhlásení rímska pobočka celotalianskej iniciatívy „Open Schools“, ktorá zorganizovala nedeľňajšie demonštrácie.

Premiér Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky, v piatok prisľúbil, že školy budú otvorené ako prvé, ihneď ako bude možné v krajine začať zmierňovať reštrikcie.

Väčšina talianskych škôl všetkých stupňov je najnovšie uzavretá od 15. marca, keď Draghiho vláda sprísnila opatrenia v reakcii na nárast počtu nakazených a šírenie britského variantu koronavírusu, ktorý sa viac šíri aj v mladších vekových kategóriách. Vyučovanie preto prebieha len dištančnou formou.

Talianske školy sa podobne ako inde v Európe opakovane zatvárajú a otvárajú už od vlaňajšieho marca. Žiaci v Taliansku však za posledný rok chodili do škôl celkovo menej než vo väčšine ostatných európskych krajín, píše agentúra Reuters.

(tasr, bop)