Znečistenie vody považujú Slováci za tretiu najvážnejšiu ekologickú výzvu. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnili  pred zajtrajším Svetovým dňom vody.

Kontamináciu vody považuje za najzásadnejšiu výzvu v ekológii 34 percent Slovákov, spolu s obavami z plastového odpadu a zmeny klímy tým patrí k najvážnejším ekologickým problémom, ktoré Slováci vnímajú. Vyplýva to multiklientskej štúdie GfK s názvom „Who Cares? Who Does?“, realizovanej v rámci Spotrebiteľského panelu GfK v roku 2020.

Prieskum sa zameral aj na záujem o balenú vodu v spotrebe domácností. „Niektorú zo širokej ponuky balenej vody si v roku 2020 z nákupu domov priniesla takmer každá domácnosť. Zásoby si domácnosti doplňujú pomerne často, na Slovensku raz za dvanásť dní. Z jedného nákupu si domácnosti odnášajú vyše šesť litrov vody,“ priblížili autori štúdie.

Slovenská domácnosť minula v roku 2020 na kúpu balenej vody v priemere 57 eur, výraznejšie nakupujú domácnosti s dospelými členmi. V nákupoch výrazne prevažujú sýtené a jemne sýtené vody nad nesýtenými.

(tasr, bop)