Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v roku 2020 uskutočnili 34 913 výjazdov, z dôvodu pandémie doposiaľ najvyšší počet zásahov od vzniku HaZZ v roku 2002. Na sociálnej sieti o tom informuje minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý svojím statusom oceňuje prácu hasičov vrátane členov dobrovoľných hasičských zborov. „Aj v tomto období ukázali že sú univerzálni bojovníci a záchranári, pripravení pomôcť naozaj v celom spektre mimoriadnych udalostí,“ napísal.

Mikulec v súvislosti so štatistikami zásahov upozornil, že príslušníci HaZZ počas pandémie vykonali 240 000 odberov vzoriek na ochorenie COVID-19, zrealizovali 7 900 výjazdov v rámci celého Slovenska.

„Počas prvej vlny priamo zabezpečovali prevádzku 12 štátnych karanténnych zariadení, odbery vykonávali v 60 karanténnych zariadeniach, v Gabčíkove prevádzkovali podporné call centrum pre repatriantov,“ upozornil minister. „Postavili a zabezpečovali tiež údržbu a servis 44 krízových stanov a 18 administratívnych kontajnerov na hraničných priechodoch, v areáloch nemocníc, regionálnych úradov verejného zdravotníctva a karantenizovaných osadách,“ dodal.

Mikulec v sobotu prostredníctvom statusu ocenil takisto prácu a nasadenie policajtov v prvej línii boja s pandémiou. Informoval v tejto súvislosti aj o tom, že polícia od začiatku roka do 14. marca zistila viac ako 37 000 priestupkov voči prijatým protipandemickým opatreniam, vyvrátila tiež vyše 130 hoaxov súvisiacich s pandémiou a opatreniami.

(tasr)