Fínsko tiež pozastaví očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Rozhodnutie nasleduje po dvoch správach o vzniku krvných zrazenín.

Fínsko pozastaví očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca najmenej na týždeň. Piatkové rozhodnutie nasleduje po dvoch správach o vzniku krvných zrazenín po podaní tejto očkovacej látky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojší úrad verejného zdravotníctva.

Fínsky zdravotnícky inštitút THL „sa rozhodol pozastaviť očkovanie vakcínou AstraZeneca vo Fínsku, kým nebude k dispozícii viac informácií o prípade a nebude možné vyhodnotiť možnú príčinnú súvislosť“, uvádza sa vo vyhlásení.

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok oznámila, že vakcína od firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín jej výhody prevažujú nad rizikami. Viacero európskych krajín následne oznámilo, že obnoví očkovanie touto vakcínou, ktoré pre správy o výskyte krvných zrazenín u viacerých zaočkovaných osôb v priebehu tohto a minulého týždňa pozastavili.

Očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca zatiaľ neobnovili Dánsko, Nórsko ani Švédsko. Dánsko bolo minulý týždeň prvou krajinou, ktorá pozastavila používanie tejto vakcíny.

(tasr)