Fed nepredĺži uvoľnenie pravidiel týkajúcich sa kapitálových požiadaviek. Veľké americké banky tak budú povinne musieť mať vyššie kapitálové rezervy.

Americká centrálna banka (Fed) nepredĺži núdzové uvoľnenie pravidiel týkajúcich sa kapitálových požiadaviek pre banky.
Fed v piatok v krátkom ozname uviedol, že nepredlžuje výnimku týkajúcu sa kapitálového ukazovateľa SLR (supplementary leverage ratio), ktorá sa skončí 31. marca. Fed túto výnimku, ktorá umožňovala bankám vyňať z výpočtu SLR vládne dlhopisy a vklady v bankách Fedu, zaviedol 1. apríla 2020.

To znamená, že veľké americké banky budú povinne musieť mať o niečo vyššie kapitálové vankúše. Po oznámení Fedu sa výrazne oslabili bankové tituly, akcie JPMorgan Chase stratili takmer 2 %, akcie Wells Fargo, Bank of America a Citigroup takmer 1,5 %.

Fed minulý rok uvoľnil toto pravidlo pre kapitálové požiadavky, aby upokojil turbulencie na trhu s vládnymi dlhopismi na začiatku koronakrízy. Snaha o získanie hotovosti totiž spôsobila rozsiahly výpredaj na dlhopisovom trhu, Fed vtedy pomohol k upokojeniu aj programami, prostredníctvom ktorých dodal trhu likviditu.

(tasr)