Novinár BBC je „nezvestný“. Zásahy mjanmarskej junty spôsobujú exodus z Rangúnu.

Mjanmarský novinár pracujúci pre mjanmarské vysielanie britskej spravodajskej stanice BBC v piatok zmizol a je „nezvestný“. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Podľa nej z najväčšieho mesta krajiny Rangún ušlo po vojenskom prevrate už mnoho civilistov, pretože junta krvavo potláča odpor.
Mjanmarsko (bývalá Barma) je v stave zmätku od 1. februára, keď armáda zosadila faktickú líderku krajiny Aun Schan Su Ťij a spustila tým masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a vyvolávaním strachu.

Junta tiež tvrdo zasahuje proti novinárskej obci: napríklad zrušila povolenie na výkon práce piatim nezávislým miestnym staniciam, podniká razie v redakciách a zatýka žurnalistov informujúcich o protestoch či iných témach.

BBC na oficiálnom účte na Twitteri zverejnila oznámenie o „nezvestnosti“ novinára Aun Thuju. „Máme veľké obavy o barmského reportéra stanice BBC News Aun Thuju, ktorého odviedli neznámi muži,“ uviedla stanica.

Podľa BBC zmizol okolo poludnia. Stanica dodala, že robí všetko, čo je v jej silách, aby ho lokalizovala. „Vyzývame úrady, aby ho pomohli lokalizovať a tiež potvrdiť, že je v poriadku,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Miestne médium Mizzima takisto hlásilo, že zmizol jeden z jeho reportérov, Than Tchike Aun. „Zatkli“ ho v piatok v hlavnom meste Nepjito, ako sa píše na oficiálnej stránke média na Facebooku. Obaja novinári boli spolu, keď ich odviedli.

Od prevratu už zatkli v krajine vyše 30 novinárov, uvádza monitorovacia organizácia Združenie pomoci pre politických väzňov. Medzi zadržiavanými je aj Thein Zo, fotoreportér svetovej tlačovej agentúry Associated Press (AP), ktorého obvinili z „vyvolávania strachu, šírenia nepravdivých správ alebo priameho či nepriameho agitovania vládneho zamestnanca“.

(tasr)