Fínsko sa už štvrtýkrát po sebe stalo „najšťastnejšou krajinou“ na svete. Vyplýva to z najnovšej Svetovej správy o šťastí, ktorú v piatok na základe svojho prieskumu zverejnili odborníci z Organizácie Spojených národov, informovala agentúra DPA.

V „rebríčku šťastia“ figuruje 150 krajín. Správa posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ako hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života a tiež pozorovaná miera korupcie vo vláde a v podnikaní. Všíma si tiež sociálne istoty či mieru slobody, akú cítia občania v životných rozhodnutiach.

V prvej desiatke tohtoročného rebríčka dominujú európske krajiny: okrem Fínska sa tam dostali aj Dánsko, Švajčiarsko, Island, Holandsko, Nórsko, Švédsko, Luxembursko a Rakúsko. Jediný neeurópsky štát – Nový Zéland – skončil na deviatom mieste.

Nemecko skončilo na 13. mieste, Kanada je 14., Británii pripadlo 17. miesto. Spojené štáty americké sú 19. a o dve priečky nižšie, na 21. mieste, sa ocitlo Francúzsko, nasledované napr. Brazíliou (35.), Japonskom (56.), Ruskom (76.) či Čínou (84.).

Spomedzi svetových veľmocí najhoršie skončila India, ktorej pripadlo nezávideniahodné 139. miesto.

Rebríček tiež umožňuje určiť „najmenej šťastnú krajinu na planéte“: podľa najnovšej správe je ňou Afganistan. Tesne pred nám skončili Zimbabwe, Rwanda, Botswana a Lesotho.

(tasr)