Pandémia koronavírusu zvýšila úmrtnosť na tuberkulózu, varuje Partnerstvo Stop tuberkulóze.

Vplyv pandémie koronavírusu na úmrtnosť na tuberkulózu (TBC) je „horší, ako sa očakávalo“, varovalo vo štvrtok Partnerstvo Stop tuberkulóze (Stop TB Partnership) – zoskupenie organizácií a krajín usilujúcich sa o odstraňovanie TBC vo svete. Informovala o tom agentúra DPA.

Opakované lockdowny „znemožnili prístup k diagnostickým a liečebným službám“, uvádza Partnerstvo. Pozornosť, ktorú na seba v nemocniciach a vo vládach na celom svete strhla koronavírusová pandémia, „vážne poškodila pozornosť, ktorá sa venuje TBC v krajinách s nízkym a stredným príjmom“. Výsledkom bol „drastický pokles“ v diagnostike a liečbe, najmä v deviatich krajinách s „vysokou záťažou TBC“, ako sú India a Indonézia.

Podľa indického ministra zdravotníctva Harša Vardhana, ktorý predsedá rade Partnerstva, „TBC nezmizla, kým zápasíme s pandémiou ochorenia COVID-19“. „Ľudia sa rozptýlili, zdravotníkov presmerovali a zdravotné systémy preťažili,“ povedal minister.

Z približne desiatich miliónov prípadov zomrie ročne na TBC 1,5 milióna ľudí, uvádza Partnerstvo. V nízko- a strednepríjmových krajinách je TBC príčinou úmrtí „omnoho častejšie ako COVID-19“. Hlásených 121 miliónov prípadov koronavírusu na celom svete viedlo k úmrtiam takmer 2,7 milióna ľudí bez ohľadu na bohatstvo krajín. TBC a COVID-19 sú choroby dýchacích ciest prenášané vzduchom s niektorými podobnými príznakmi, ako je kašeľ, horúčka a dýchavičnosť, TBC je však bakteriálne, nie vírusové ochorenie.

Aj keď TBC „existuje už od čias faraónov“, vakcína proti nej bola vyvinutá len pred sto rokmi a „jej účinnosť u dospelých je nízka“, uvádza Partnerstvo. Naopak, vakcíny na koronavírus boli vyvinuté len nedávno a „ako dúfame, ukončia pandémiu“, povedala Thokozile Phiriová Nkomaoví z Malawi – členka rady Partnerstva.

Partnerstvo Stop tuberkulóze organizuje podujatia, na ktorých „chce ukázať rozsah epidémie a predstaviť preventívne a terapeutické prostriedky v boji proti tejto chorobe“. Jeho cieľom je vyvolať záujem o výskum TBC a o poskytovanie starostlivosti pacientom s touto chorobou.

(tasr, min)