Nemecko víta „jasné vyjadrenia“ USA ohľadom Ruska. Americký prezident Biden pritom označil Putina za „zabijaka“.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vo štvrtok povedal, že Nemecko víta „jasné vyjadrenia“ Spojených štátov o Rusku. Maas to uviedol po tom, čo americký prezident Joe Biden v stredu ruského prezidenta Vladimira Putina označil za „zabijaka“, píše agentúra AFP. Rozhovory Nemecka s rôznymi zástupcami USA v období od nástupu Bidenovej vlády do úradu podľa Maasa potvrdili, že Washington sa bude smerom k Rusku vyjadrovať jasne. „Joe Biden to obzvlášť potvrdzuje,“ dodal Maas.

Biden v stredu v rozhovore pre televíziu ABC uviedol, že ruské vedenie bude musieť „zaplatiť“ za pokusy Moskvy zasahovať do prezidentských volieb v USA, a na otázku moderátora, či považuje Putina za zabijaka, odpovedal po krátkom zamyslení kladne. Tieto Bidenove slová vyvolali v Rusku ostrú reakciu mnohých politikov a viedli k stiahnutiu veľvyslanca z USA do Ruska na „naliehavé konzultácie o budúcnosti vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom“.

Putin v reakcii na Bidenove výroky zo stredy vo štvrtok uviedol: „Čo sa týka vyjadrení môjho amerického kolegu. Čo by som mu tak odpovedal? Povedal by som mu: Buďte zdravý… Želám mu zdravie!“ povedal Putin, pričom poznamenal, že to hovorí „bez irónie, bez vtipov“. Dodal súčasne, že vo vedení USA je veľa čestných a slušných ľudí a na nich sa Ruská federácia bude spoliehať.

(tasr, min)