Maďarská vládna strana Fidesz vystupuje z Európskej ľudovej strany, uviedla vo štvrtok na Twitteri podpredsedníčka Fideszu Katalin Nováková. Toto rozhodnutie oznámila listom generálnemu tajomníkovi EPP Antoniovi Lópezovi-Istúrizovi Whiteovi.

Nováková, ktorá je v strane Fidesz zodpovedná za zahraničné vzťahy, na Twitteri list zahraničného sekretariátu Fideszu adresovaný EPP uviedla slovami: „Je čas rozlúčiť sa.“

Dvanásť poslancov Európskeho parlamentu (EP) za Fidesz 3. marca oznámilo, že opúšťa najväčšiu politickú frakciu v EP – EPP. Ich rozhodnutie bolo reakciou na zmeny rokovacieho poriadku, ktoré schválilo vedenie frakcie.

„Zmena pravidiel skupiny EPP je zjavne nepriateľským krokom proti Fideszu a našim voličom… Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite opustiť frakciu EPP,“ napísal Orbán v liste predsedovi EPP Manfredovi Weberovi. Dodal, že maďarskí voliči boli zbavení svojich demokratických práv, no zákonodarcovia Fideszu budú naďalej zastupovať Maďarsko v Európskom parlamente.

Orbán vtedy v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió povedal, že odchod jeho strany z EPP je už iba technickou otázkou. Maďarský ministerský predseda tiež povedal, že Fidesz teraz musí vybudovať novú demokratickú pravicu.

(tasr)