Turecký prokurátor požiadal najvyšší súd o rozpustenie prokurdskej strany. Dôvodom je údajná spolupráca s teroristami.

Turecký prokurátor Bekir Šahin požiadal v stredu ústavný súd v Ankare, aby zrušil prokurdskú Ľudovodemokratickú stranu (HDP) pre jej údajné väzby na kurdských povstalcov. Informovala o tom agentúra AFP.

Hlavný prokurátor najvyššieho odvolacieho súdu v Turecku Šahin uviedol, že HDP „spolupracuje s teroristami“ zo zakázanej povstaleckej Strany kurdských pracujúcich (PKK), píše spravodajská stanica al-Džazíra.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana už dlho považuje HDP, tretiu najväčšiu parlamentnú stranu, za politické krídlo militantnej PKK, pripomína AFP.

„Vyzývame všetky demokratické sily, sociálnu i politickú opozíciu, ako aj našich ľudí, aby sa zapojili do spoločného boja proti tomuto politickému puču, reagovala HDP na Šahinovú žalobu.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price uviedol, že rozpustenie HDP by viedlo k oslabeniu demokracie v Turecku a vyzval Ankaru, aby rešpektovala slobodu prejavu.

Turecký parlament skôr v stredu vylúčil a tak zbavil imunity poslanca HDP Omera Faruka Gergerlioglua. Dôvodom je, že na sociálnych sieťach zdieľal článok, v ktorom PKK žiada tureckú vládu, aby sa pokúsila nájsť mierové riešenie ich vzájomného konfliktu, približuje AFP.

Podľa súdu však zdieľal „teroristickú propagandu“, za čo mu vymeral trest dva a pol roka odňatia slobody, priblížila al-Džazíra. Odvolací súd minulý mesiac tento verdikt potvrdil.

PKK je Tureckom, Spojenými štátmi a EÚ, ako aj ďalšími krajinami označovaná za teroristickú organizáciu. Boje medzi PKK a vládnymi silami na juhovýchode Turecka, kde žije prevažne kurdské obyvateľstvo, si od roku 1984 vyžiadali viac ako 40.000 obetí, pripomína al-Džazíra.

(tasr)