Vlhová krôčik od histórie, v super-G má 17-ku. Pre pokračujúce sneženie zrušili celý stredajší program.

Pre pokračujúce sneženie zrušili celý stredajší program v dejisku Svetového pohára, teda tréningy a súťaže v zjazde. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa tak vo švajčiarskom Lenzerheide priblížila k historickému triumfu pre slovenský šport – dobytiu veľkého glóbusu celkovej víťazky SP. Malé sezónne tituly za zjazd získali Talianka Sofia Goggiová a Švajčiar Beat Feuz, ten už štvrtýkrát v rade.

Výrazne sa zmenili východiská v boji o najväčšie celozimné trofeje a ťažia z toho obe postavy na čele celkových klasifikácií. Petra Vlhová má náskok 96 bodov a vychádzajúc z pozície, že (tiež ohrozený) štvrtkový super-G sa pôjde, do víkendu by mala ísť s náskokom. Na trať by sa vydala s číslom 17. Hodnota bodového rozdielu by nemusela byť skresaná natesno, ak by Vlhová pri očakávanom pódiovom umiestnení Lary Gutovej-Behramiovej (č. 7) zašla svoje vysoké štandardy, naposledy síce v superobrovskom slalome SP neuspela, ale predtým v Ga-Pa ako jediná konkurovala svojej švajčiarskej rivalke a skončila druhá.

Tak či onak, Vlhová by mala ísť dostatočne dobre na to, aby jej náskok predstavoval viac ako 20 bodov. Potom by sa mohla maximálne sústrediť na sobotnú obhajobu malého glóbusu za slalom s vedomím, že keby sa jej jazdy o „všetko alebo nič“ nevydarili, v nedeľnom obrovskom slalome by mala stále všetko vo vlastných rukách a nohách s bonusovým faktom, že by mohla skončiť aj za Gutovou. Rátajúc od tretieho horšieho miesta súperky by to ani nemuselo byť o priečku za ňou. Ak zrušia super-G, Vlhová by o senzačný športový úspech mohla prísť iba v rovine bezbrehej teórie.

U mužov sa tiež schyľuje k dráme. Francúz Alexis Pinturault bojuje so Švajčiarom Marcom Odermattom na dvoch frontoch, na malom obrákovom má stratu 25 bodov a na veľkom všeobecnom po MS výrazne stratil zo svojho predstihu. Mladý Švajčiar zaostáva už len 31 bodov, je vo skvelej fazóne, ale zrušenie zjazdu (v podstate i super-G) prospelo jeho súperovi. Môže to byť napínavé až do nedele, najmä ak v rizikovom slalome bude musieť Pinturault atakovať pódiové priečky, nebodaj tú najvyššiu.

Ďalšou komplikáciou pre organizátorov je stredajšia informácia o koronavírusovom prípade v Lenzerheide. Pozitívny test mal podľa ORF riaditeľ pretekov FIS Emmanuel Couder, ktorý má na starosti točivé disciplíny u mužov. Francúz hneď po prvých symptómoch zamieril do izolácie. Všetky osoby, ktoré si ním boli v úzkom kontakte, sa museli opäť podrobiť testom. Testovať sa budú každý deň. Couderove funkcie v dejisku finále SP prevezme bývalý rakúsky zjazdár a riaditeľ pre rýchlostné disciplíny Hannes Trinkl.

(tasr)