Irán začal s prevádzkou kaskády centrifúg na obohacovanie uránu. Potvrdila to Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

Riaditeľ MAAE Rafael Grossi podľa oznámenia ešte v pondelok delegáciám členských krajín tejto organizácie povedal, že Irán začal „napĺňať“ kaskádu centrifúg na obohacovanie izotopu uránu U-235 na úroveň päť percent, píše agentúra AP.

Využívanie pokročilých centrifúg v jadrových zariadeniach v Natanze vo vnútrozemí krajiny je ďalším porušením jadrovej dohody, ktorú s Iránom v roku 2015 podpísalo šesť krajín, konštatuje AP. Táto dohoda, ktorá mala Iránu zabrániť vo vývoji jadrových zbraní, povoľuje len obohacovanie uránu centrifúgami prvej generácie. Teherán uvádza, že jeho jadrový program slúži výlučne na mierové účely.

Grossi však povedal, že Irán neďaleko Natanzu umiestnil kaskádu centrifúg typu IR-4 a Teherán uviedol, že plánuje začať s výstavbou ďalšej.
Teherán minulý mesiac inšpektorom MAAE obmedzil prístup k svojim jadrovým zariadeniam. S Grossim však uzavrel dohodu, na základe ktorej inšpekcie môžu pokračovať, aj keď v obmedzenej podobe.

Jadrovú dohodu (Spoločný komplexný akčný plán, známy pod medzinárodnou skratkou JCPOA) podpísali s Iránom pred necelými šiestimi rokmi Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA.

Spojené štáty v roku 2018 pod vedením vtedajšieho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa od JCPOA jednostranne odstúpili a na Irán opätovne uvalili sériu sankcií. Teherán na to reagoval niekoľkonásobným porušením dohody.

USA majú podľa vyjadrení nového prezidenta Joea Bidena záujem opätovne sa pripojiť k jadrovej dohode z roku 2015. Porušovanie dohody zo strany Iránu však celú záležitosť komplikuje.

(tasr)