Po zaočkovaní tehotných žien vakcínou proti koronavírusu by sa ochranné protilátky mohli preniesť aj na ich nenarodené bábätká. Vyplýva to zo štúdie izraelských vedcov. Informovala agentúra Reuters.

Podľa štúdie, realizovanej vo februári bádateľmi z jeruzalemskej Nemocnice Hadasa, sa imunitná odpoveď prejavila u všetkých 20 žien, ktoré sa výskumu zúčastnilo. Počas ich tretieho trimestra boli zaočkované oboma dávkami vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech. Prostredníctvom placenty sa potom protilátky proti koronavírusu preniesli aj do tiel ich novorodencov, približuje Reuters.

„Naše zistenia zdôrazňujú, že zaočkovanie tehotných žien môže ochranu pred infekciou koronavírusom SARS-CoV-2 matke aj novorodencovi,“ píše sa v štúdii.

Reuters však upozorňuje, že výsledky štúdie zatiaľ neprešli recenzným hodnotením (tzv. peer review), ktoré je podmienkou na zverejnenie v prestížnych lekárskych časopisoch. Štúdia sa v marci objavila na zdravotníckom portále medRxiv, zverejňujúcom výsledky zdravotníckych štúdií a výskumov, ktoré ešte neboli publikované v odborných časopisoch.

Autori štúdie tiež upozornili na malú vzorku respondentiek a dodali, že na lepšie zhodnotenie účinku očkovania v rôznych štádiách tehotenstva, ako aj na posúdenie bezpečnosti a účinnosti ďalších dostupných vakcín je potrebný rozsiahlejší výskum.

Skupina zdravotných odborníkov by sa ďalej chcela zamerať na skúmanie trvanlivosti protilátok v telách novorodencov, informovala jedna z autorov štúdie Dana Wolfová, ktorú citovali noviny The Jerusalem Post.

Vedenie Pfizer/BioNTechu minulý mesiac informovalo, že konzorcium už spustilo medzinárodný výskum na 4000 dobrovoľníčkach, ktorého cieľom je posúdiť bezpečnosť a účinnosť ich vakcíny na zdravé tehotné ženy. Klinickými testami chcú tiež zistiť, či sa vyvinuté protilátky neskôr prejavia aj u ich novorodeniatok, dopĺňa Reuters.

Podobná štúdia, ktorá tiež čaká na overenie, bola minulý týždeň zverejnená v USA. Vyplýva z nej, že protilátky vytvorené po zaočkovaní vakcínami vyvinutými na základe technológie mRNA – ako sú napríklad očkovacie látky od Pfizer/BioNTechu či Moderny – sa do tiel bábätiek dostali cez placentu alebo kojením.

(tasr)