Sýria tvrdí, že odrazila ďalší izraelský raketový útok. Ten sa k podobným skutkom priznáva len ojedinele.

Sýrska protivzdušná obrana zachytila v utorok neďaleko hlavného mesta Damask niekoľko rakiet a niektoré z nich zostrelila. Sýrska štátna agentúra SANA uviedla, že šlo o izraelský útok.

Ako informovala agentúra AFP, bezprostredne po incidente neboli zverejnené správy o zranených či materiálnych škodách.

Reportéri AFP uviedli, že nad sýrskym hlavným mestom začuli výbuchy, ktoré podľa oficiálnych médií svedčili o reakcii sýrskej protivzdušnej obrany na útok.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii – v roku 2011 – Izrael opakovane útočí na ciele v Sýrii. Terčom týchto útokov sú často proiránske milície podporujúce v konflikte v Sýrii režim tamojšieho prezidenta Bašára Asada. Izrael chce týmto spôsobom potlačiť v Sýrii vojenský vplyv Iránu, ktorý vníma židovský štát ako svojho úhlavného nepriateľa.

Izrael sa k svojím útokom v Sýrii priznáva len veľmi ojedinele. Izraelská armáda však nedávno bez bližších podrobností uviedla, že vlani v Sýrii zasiahla okolo 50 cieľov.

Koncom februára sa izraelské letecké útoky napr. zamerali na oblasť Sajjída Zajnab pri južnom okraji Damasku, kde sú dislokované iránske revolučné gardy a jednotky libanonského hnutia Hizballáh, informovalo v Británii sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

(tasr)