Napätie medzi Tureckom a EÚ treba riešiť prostredníctvom dialógu. Povedal to slovenský minister zahraničia Ivan Korčok.

Súčasné napätie v bilaterálnych vzťahoch medzi Tureckom a EÚ a vo východnom Stredomorí by sa malo riešiť vzájomným dialógom a treba zachovať pravidlá medzinárodného práva a suverenity. Na pracovnej návšteve tureckej Ankary vyjadril šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEV SR).

Počas návštevy Turecka Korčok so svojím rezortným partnerom Mevlütom Čavušoglom rokoval o témach bilaterálnej spolupráce, o vzťahoch medzi Tureckom a EÚ, boji proti pandémii koronavírusu, konflikte Turecka a Grécka o ložiská ropy a zemného plynu vo východnom Stredomorí, aktuálnom vývoji na Blízkom a Strednom východe, ako aj o prispôsobení NATO na nové bezpečnostné výzvy.

Korčok na Facebooku napísal, že Turecko je kandidátom na členstvo v EÚ a „od každej kandidátskej krajiny sa očakáva, že bude zavádzať reformy a dodržiavať hodnoty a štandardy, na ktorých je Európska únia vybudovaná“.

„Vzájomné vzťahy medzi EÚ a Tureckom prechádzajú v súčasnosti vážnou skúškou. Musíme sa ale navzájom rešpektovať ako partneri a v rámci toho dbať na ľudské práva, ako aj na princípy právneho štátu, ktorý je základným pilierom demokracie a samotnej EÚ,“ vyjadril sa Korčok a dodal, že Slovensko sa chce usilovať o posilnenie vzájomnej dôvery medzi euroblokom a Ankarou.

„Máme príležitosť, aby sme sa pokúsili prekonať nezhody a posunúť naše vzťahy dopredu, na prospech EÚ, ako aj Turecka,“ napísal Korčok na Facebooku. Korčok tiež zdôraznil, že Turecko je pre EÚ „významným spojencom a partnerom“ v mnohých oblastiach. Ako príklad vyzdvihol pomoc tureckej vlády so starostlivosťou o vyše štyri milióny utečencov. Slovensko zas Turecko podporuje v boji proti medzinárodnému terorizmu.

Turecko podľa Korčokových slov v posledných rokoch investovalo značné prostriedky do výskumu a vývoja a stalo sa zaujímavým partnerom aj v tejto oblasti. „Som rád, že slovenská a turecká akadémia už pred rokmi nadviazali spoluprácu,“ uviedol.

Slovenský minister zahraničných vecí si v Ankare uctil pamiatku hlavného predstaviteľa Pražskej jari Alexandra Dubčeka položením kytice pri jeho buste v parku nesúcom Dubčekovo meno. Korčok tiež k položil veniec k mauzóleu Mustafu Kemala Atatürka, zakladateľa Tureckej republiky. Z Turecka Korčok odcestoval do Azerbajdžanu.

(tasr, bop)