Britský premiér Boris Johnson obhajoval v utorok bezpečnosť protikoronavírusovej vakcíny od biotechnologickej firmy AstraZeneca. Urobil tak po tom, čo za posledné dni viaceré európske štáty preventívne pozastavili jej používanie z dôvodu správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých ľudí ňou zaočkovaných, približuje agentúra AFP.

„Táto vakcína je bezpečná a účinkuje mimoriadne dobre,“ napísal Johnson v komentári pre britské noviny The Times.

Pozastavenie očkovania touto vakcínou už tento týždeň ohlásili Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Španielsko, Portugalsko, Slovinsko, Lotyšsko a Švédsko, pričom ešte minulý týždeň takéto rozhodnutie oznámili taktiež Holandsko, Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko a Írsko.

Vakcínu vyvinula firma AstraZeneca v spolupráci s britskou Oxfordskou univerzitou. V Británii už podali viac ako 11 miliónov dávok, pričom úrady nehlásili žiaden prípad výrazných vedľajších účinkov, približuje AFP.

„Naďalej máme veľkú dôveru vo (vakcinačnú) kampaň a je skvelé vidieť, že napreduje takouto rýchlosťou po celej Británii,“ vyjadril sa Johnson na margo očkovania vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Johnson tak potvrdil slová britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), ktorý ešte v pondelok uviedol, že vakcína AstraZeneca nie je zodpovedná za vzniknuté krvné zrazeniny. Britský premiér sa v pondelok pred novinármi vyjadril, že MHRA „jedným z   najprísnejších a najskúsenejších regulačných úradov na svete,“ približuje AFP. Doplnil, že podľa tohto regulátora prispieva zaočkovanie AstraZenecou nielen k zníženiu počtu hospitalizácií, ale aj k zmierneniu ťažkého priebehu ochorenia covid či miery úmrtia na jeho následky.

Európska lieková agentúra (EMA) tiež v pondelok informovala, že pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou krvných zrazenín u ľudí zaočkovaných AstraZenecou. Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v utorok stretnú s predstaviteľmi EMA, aby prediskutovali ďalší vývoj situácie okolo tejto vakcíny, a EMA vo štvrtok uskutoční „mimoriadne zasadnutie“ týkajúce sa práve vakcíny AstraZeneca.

Obe organizácie, ako aj samotná spoločnosť AstraZeneca nateraz naďalej zastávajú názor, že táto očkovacia látka je bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami vedľajších účinkov.

(tasr)