Výsledky víkendového celoplošného testovania sú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej hodné uznania. Uznanie podľa nej patrí všetkým, ktorí priložili ruku k dielu.

Prezidentka na sociálnej sieti uviedla, že je rada, že sa nenaplnili jej počiatočné obavy o nepripravenosti a nemožnosti realizácie takéhoto testovania a všetci zúčastnení sa mohli otestovať.

„Uznanie patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, predovšetkým vláde, armáde, polícii, hasičskému zboru, zdravotníkom, zdravotníčkam a všetkým ľuďom, ktorí dobrovoľnícky pomáhali,“ napísala na sociálnej sieti.

Špeciálne uznanie vraj patrí samosprávam, ktoré do poslednej chvíle nemali presné informácie a inštrukcie napriek tomu, že museli zaobstarať priestory a dobrovoľníkov.

„Videli sme, že práve komunity na miestnej a mestskej úrovni dokážu urobiť veľmi veľa a podržať aj taký veľký projekt, akým je celoštátne plošné testovanie.“

Prezidentka tiež vyzdvihla správanie ľudí, ktorí na testovanie prišli a v niektorých prípadoch museli čakať hodiny. „Potvrdzuje to, že napriek názorovým rozdielom a kritickým výhradám sa vieme ako spoločenstvo zomknúť. Berme to ako ďalší z úspechov plošného testovania a stavajme na ňom v ďalších dňoch a týždňoch, ktoré sú pred nami. Budeme to potrebovať,“ vyzvala ľudí.

V poslednom rade vyzvala nakazených, aby dodržiavali karanténu a nešírili vírus ďalej. Občanov s negatívnym výsledkom testu poprosila, aby naďalej dodržiavali hygienické opatrenia, pretože citlivosť antigénových testov môže v niektorých prípadoch zlyhať a neodhaliť nakazeného.

„Plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom. Cieľom je, aby sme ako spoločenstvo a krajina zvládli pandémiu, zachránili ľudské životy a zdravie ľudí. A to si vyžaduje aj naďalej zodpovednosť nás všetkých,“ uzavrela.